joi, 4 iunie 2009

FOTO
















Putini sunt cei care admira si apreciaza arta foto. Multi o vad doar ca ceva exotic care nu-ti aduce satisfactie sau bani dar putini sunt aceia care o inteleg cu adevarat si respecta aceasta arta.

Dar sa cunoastem cate ceva si poate asa deschidem mintile unora mai reticenti la aceast arta.

Fotografia (în l. greacă "a desena cu lumină"; cuvântul provine din photos = lumină şi graphê = a reprezenta grafic) este tehnica înregistrării unei imagini.
Încă de pe vremea lui Aristotel s-a ştiut cum se poate pune realitatea într-o cutie: este suficient să facem o gaură într-o cutie închisă ca să apară o imagine reală inversată pe fondul interior al cutiei. Se obţine astfel o aşa-numită cameră obscură.
Pe de altă parte, alchimiştii ştiau că lumina înnegreşte clorura de argint.
A treia contribuţie a venit din partea lui John Herschel, care în 1819 a descris proprietăţiile hiposulfitului de sodiu, care va deveni "fixatorul" fotografiei.
Dacă la început negativul (cunoscut şi sub numele de "clişeu") se realiza pe o placă de cristal, pentru a nu avea deformări, placă foarte casabilă şi care cerea o manipulare deosebită, prin dezvoltarea artei fotografice a apărut necesitatea unui suport fotosensibil mai uşor de manipulat decât cristalul. George Eastman reuşeşte în anul 1884 să realizeze primul negativ flexibil, pe un suport de nitroceluloză, cunoscut sub denumirea de "roll film", uşor de manipulat, incasabil şi cu aceleaşi proprietăţi fotografice ca şi ale plăcii de cristal. Totodată, volumul şi greutatea aparatului de fotografiat se micşorează considerabil, transportarea lui nemaifiind o problemă

Niciun comentariu: